Startuje 9 edycja programu „Dziel się Uśmiechem”!

Bo zdrowie zębów ma znaczenie – startuje 9. edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”!

Nowy rok szkolny to nie tylko spotkania z kolegami i ulubionymi nauczycielami. To także start 9. już edycji ogólnopolskiego programu uczącego, jak prawidłowo dbać o zdrowe zęby. W tym roku jego formuła została nieco zmieniona, by jeszcze lepiej wpisywał się w podstawę programową i nowoczesne trendy w nauczaniu. Dzięki lekcjom prowadzonym w ramach „Dziel się Uśmiechem” przez cały rok szkolny kolejne 70 tys. uczniów dowie się, jak prawidłowo zadbać o uśmiech i zapobiegać próchnicy.

Ogólnopolski program Orbit® „Dziel się Uśmiechem”, prowadzony od 2013 roku przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska, w tym roku zyskał nową, odświeżoną i dostosowaną do panującej sytuacji formułę. Nowoczesne materiały dla uczniów zostały przygotowane przez organizatorów we współpracy z ekspertami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – PTS oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej – PTSD.

Mając na uwadze zmieniające się trendy w nauczaniu, a także obecną sytuację pandemiczną, przygotowane materiały edukacyjne można wykorzystać zarówno podczas klasycznych lekcji, jak i zajęć zdalnych. Uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych z całej Polski zdobędą wiedzę dotyczącą zasad dbania o zęby w towarzystwie wyjątkowych bohaterów: Superwiewiórki oraz Superdentystki Alicji. Postacie pomogą poznać 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów poprzez łamigłówki i gry edukacyjne.

Jako współorganizatorowi programu zależy nam bardzo na tym, aby z profilaktyką trafić do jak największej liczby dzieci. Nie byłoby to możliwie, gdyby nie ogromne zaangażowanie nauczycieli, którzy przekazują tak istotną wiedzę kolejnym pokoleniom – zaznacza Małgorzata Szukała, Kierownik działu promocji i pozyskiwania dochodów w Biurze Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Aby wesprzeć nauczycieli w prowadzeniu ciekawych zajęć, stworzono specjalne scenariusze z propozycją zadań, zabaw i eksperymentów oraz prezentacje multimedialne i animację, które w ciekawy sposób wyjaśniają najważniejsze zasady prawidłowej higieny jamy ustnej.

Realizowany od lat program edukacyjny jest odpowiedzią na utrzymujący się problem próchnicy wśród polskich dzieci. Częstotliwość występowania próchnicy zębów wzrasta z 41,1% w grupie dzieci w wieku 3 lat aż do 93,2% w wieku 18 lat. Próchnica zębów stałych pojawia się w krótkim czasie po pojawieniu się pierwszych zębów trzonowych, tzw. szóstek. U dzieci i młodzieży to właśnie one najczęściej są atakowane przez próchnicę. Można temu jednak łatwo zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Znaczenie profilaktyki podkreśla również Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – prof. Marzena Dominiak: Profilaktyka jest podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej. Stosowanie 4 kroków, takich jak szczotkowanie, używanie płynu i nici dentystycznej, sięganie po bezcukrową gumę do żucia, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku oraz regularne kontrole u dentysty, to podstawa zdrowego uśmiechu.

Program „Dziel się Uśmiechem” jest w całości finansowany przez Mars Polska. Firma co roku przekazuje na jego realizację 1% ze sprzedaży bezcukrowych gum Orbit® we wrześniu i październiku*.

Próchnica wśród najmłodszych jest wciąż dużym problemem, ale wierzymy, że edukacja może poprawić tę sytuację. Wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego cieszymy się, że po raz kolejny zorganizujemy angażujące zajęcia edukacyjne dla 70 tys. uczniów, podczas których dowiedzą się, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej – mówi Daria Kulińska, Dyrektorka ds. korporacyjnych Mars Polska.

9. edycja startuje wraz z początkiem nowego roku szkolnego i potrwa aż do wakacji. Ambasadorką, podobnie jak w poprzednich latach, została aktorka i mama – Magdalena Różczka.